Białystok, ul. Młynowa 38/ lok. U5/8

CBCT zębów
- stożkowa tomografia komputerowa

Stożkowa tomografia komputerowa (CBCT) to nowoczesna technika obrazowania szczękowo-twarzowego, o wiele dokładniejsza niż panoramiczne zdjęcie rentgenowskie. Badanie to ułatwiło przejście diagnostyki stomatologicznej z 2D do obrazów 3D. 

Tomografia komputerowa z wiązką stożkową (CBCT) to metoda umożliwiająca bardzo dokładne, trójwymiarowe (3D) obrazowanie struktur tkanek szczęki i żuchwy oraz jej okolic. CBCT jest w stanie – przy któtkim czasie naświetlania – uzyskać obrazy o wysokiej jakości diagnostycznej. Podczas trwania badania dawka promieniowania, na którą narażony jest pacjent, jest 10 razy mniejsza w porównaniu z tradycyjną tomografią komputerową szczękowo-twarzową!

Podczas tomografii, wiązka promieniowania rentgenowskiego w kształcie stożka przemieszcza się wokół pacjenta, tworząc dużą liczbę obrazów. Te następnie są generowane do obrazowania 3D. W wyniku badania uzyskuje się trójwymiarowy obraz struktur zębowych oraz kości w okolicy czaszkowo-twarzowej w jednym Skanie. Pozwala to na bardziej precyzyjne planowanie leczenia. CBCT dostarcza szczegółowych informacji o tkankach twardych.

CBCT (Cone Beam Computed Tomography) zębów, czyli stożkowa tomografia komputerowa, to zaawansowana technika obrazowania, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowych obrazów struktur jamy ustnej, w tym zębów, kości szczęki i żuchwy oraz tkanek miękkich. Ta metoda jest szczególnie cenna w stomatologii i chirurgii szczękowo-twarzowej.

Zastosowania CBCT:

  1. Implantologia: CBCT jest często używane do planowania zabiegów implantologicznych, pozwala na precyzyjne zaplanowanie położenia implantów względem dostępnej objętości i gęstości kości.

  2. Ortodoncja: Umożliwia dokładną ocenę przestrzenną zębów i kości, co jest istotne podczas planowania i monitorowania leczenia ortodontycznego.

  3. Chirurgia szczękowo-twarzowa: Pomaga w diagnozowaniu i planowaniu zabiegów chirurgicznych dotyczących złożonych nieprawidłowości strukturalnych, złamań lub guzów.

  4. Periodontologia: Jest używana do oceny kości otaczającej zęby i wykrywania chorób przyzębia.

  5. Endodoncja: CBCT pozwala na lepszą wizualizację kanałów korzeniowych i struktur zęba, co jest przydatne w kompleksowych terapiach kanałowych.

CBCT oferuje szczegółowe obrazy przy znacznie niższej dawce promieniowania niż tradycyjna tomografia komputerowa, co czyni ją bezpieczniejszą opcją diagnostyczną w stomatologii. Dzięki dokładności i szczegółowości obrazów, lekarze mogą podejmować bardziej precyzyjne decyzje dotyczące diagnozy i leczenia pacjentów.

Kiedy wykonuje się CBCT?

CBCT stosuje się najczęściej, gdy badanie 2D- pantomogram nie dostarczy wystarczającej liczby informacji i potrzebujemy dokładniejszego trójwymiarowego obrazowania badanych struktur. Badanie jest wykonywane w celu oceny stanu szczęki i żuchwy, uzębienia, kości twarzy, jamy nosowej i zatok. Stożkowa tomografia komputerowa jest pomocna w diagnozowaniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, planowaniu leczenia implantologicznego mierzeniu i leczeniu zmian zapalnych, guzów szczęki i żuchwy. Jest również stosowana do określania budowy kości oraz orientacji zęba, co pozwala stomatologowi dokładnie zlokalizować źródło patologii i bólu.

  • CBCT żuchwy i szczęki nie jest techniką rezonansu magnetycznego, więc możliwe jest stosowanie badania w przypadku ran postrzałowych, fragmentów ciał obcych zatopionych w szczęce w wyniku wypadku samochodowego lub przemysłowego oraz do lokalizacji złamanych igieł dentystycznych podczas zabiegów.
  • Tomografia stożkowa może być stosowana do pomiaru liczby korzeni zębów, określenia ich morfologii, badania kanałów korzeniowych. 
  • Jest niezawodna w ocenie zębów i struktur ich otaczających, ustalaniu wielkości i zasięgu zmian poprzez bardzo dokładne pomiary, oraz zaplanowaniu operacji. Badanie pomaga postawić właściwą diagnozę w celu ustalenia najbardziej odpowiedniego sposobu leczenia pacjenta.
  • Tomografia stożkowa jest wymaganym badaniem w planowaniu implantacji, dając poza gęstością kości pełny zakres informacji niezbędnych do przeprowadzenia zabiegu implantologicznego. W połączeniu ze skanami wewnątrzustnymi, umożliwia projektowanie i wykonywanie szablonów do nawigowanej implantacji.

Tomografia CBCT nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Przed samym badaniem osoba, która je wykonuje, poprosi nas o zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów, np. okularów, spinek do włosów, biżuterii czy aparatu słuchowego. Przedmioty te mogłyby zakłócić badanie, a uzyskane zdjęcie nie byłoby czytelne.

Kobiety powinny zawsze poinformować swojego lekarza stomatologa o ewentualnej ciąży. Nie powinny być poddawane tomografii komputerowej oraz innym badaniom wykorzystującym promieniowanie. W przypadku absolutnej konieczności wykonania tomografii stożkowej u ciężarnych pacjentek, lekarz musi zastosować dodatkowe środki ostrożności.

Zarówno w przypadku tomografii komputerowej, cefalogramu oraz pantomogramu, niezbędne jest skierowanie na wykonanie badania. 

Tomograf CBCT Carestream CS 9600 posiada aż 14 pól obrazowania - od 4 cm x 4 cm do 16 cm x 17 cm i jest najnowszym tomografem w rodzinie urządzeń diagnostycznych Carestream Dental. Uzyskiwane z niego obrazy zapewniają maksymalną wartość diagnostyczną przy minimalnej dawce promieniowania, dzięki zastosowaniu techniki tomografii wiązki stożkowej (CBCT).
POTRZEBUJESZ POMOCY W NAGŁYCH WYPADKACH? ZADZWOŃ DO NAS!
diagnostika radiologia stomatologiczna

Diagnostika jest pracownią radiologii stomatologicznej. Specjalizujemy się w diagnostyce obrazowej jamy ustnej. Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny niezbędny do wykonania kompleksowych badań, w obrębie jamy ustnej. Najwyższej jakości sprzęt jest gwarancją bezpieczeństwa i precyzji pomiarów, a wykwalifikowana kadra zapewnia bezkonkurencyjny poziom świadczenia usług. Wszystkich ceniących sobie jakość i dokładność diagnozowania zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

KONTAKT

15-404 Białystok, ul. Młynowa 38/ lok. U5/8, © Diagnostika 2024